Hoppa till sidans innehåll

Vinnare genom åren


Här hittar ni vinnarna av föreningens vandringspriser från 1976 och framåt.

När Hässleholms Hästsportförening bildades följde de gamla vandringspriserna med från Hässleholms Ryttarförening och Hässleholms Ponnyförening. Därav har vi en lång historik, fastän vår nuvarande förening inte är så gammal.

 

HÄST
År Dressyr Hoppning
1976 Sven Toft - Pastell Stefan Sjögren - Don Caesar
1977 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Don Caesar
1978 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Don Caesar
1979 Jan Brink -Patrik Stefan Sjögren - Don Caesar
1980 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Don Caesar
1981 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Zadar
1982 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Don Caesar
1983 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Don Caesar
1984 Gunilla Sjögren - Umbra Stefan Sjögren - Paula
1985 Ulla-Britta Meijling - Gepard Stefan Sjögren - Paula
1986 Gunilla Sjögren - Umbra Nils-Eric Finn - Niger
1987 Ulrika Solander - Mentor Nils-Eric Finn - Niger
1988 Carina Brink - Martell Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1989 Carina Brink - Monet Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1990 Carina Brink - Martell Susanne Lang - Flex
1991 Helen Svärdh - Carreo Gith Bengtsson - Dansör
1992

Charlotte Kjellander - Stratego

Helen Svärdh - Carreo

Helen Persson - Spring Shine 
1993 Annica Anzelius - Tinor Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1994 Elisabeth Östberg - Dolon Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1995 Helen Johansson - Marlow Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1996 Elisabeth Östberg - Dolon Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1997 Pehr-Olof Meijling - Charlie´B Madeleine Finn - Fuxia 
1998 Pehr-Olof Meijling - Missile Magic xx Madeleine Finn - Fuxia  
1999 Carina Brink - Florentina Jenny Ernstsson - Cartier
2000 Carina Brink - Florentina Jenny Ernstsson - Cartier
2001 Carina Brink - Chang Anna Dicksson - Allright
2002 Carina Brink - Chang Christel Persson - Mira
2003 Gerth Bergström - Dayan Christel Persson - Mira
2004 Carina Brink - Nemea Elin Johnsson - Balett
2005 Elisabeth Östberg - Ballerina Christel Persson - Mira
2006 Carina Brink - Nemea Rebecca Servin - Bocelli
2007 Helen Persson - Lex Normandie Susanne Lang - Le Bon 
2008 Elisabeth Östberg - Diana Martina Andersson - Sunday Snaps
2009 Annika Forsén - Amira Alexandra Quick - Ronaldo Allegro
2010 Malin Bowallius - Daysi Alexandra Quick - Linus
2011 Emma Graneskog - Dream of Liberty Alexandra Quick - Ronaldo Allegro
2012 Martina Åkesson - Samantha Ronja Stenhöös - Toxic
2013 Emma Graneskog - Wolke Alexandra Quick - Ronaldo Allegro
2014 Martina Åkesson - Rodonit Alexandra Quick - Linus
2015 Martina Andersson - Rodonit Alexandra Quick - Linus
2016 Yvonne Österholm - Quarton Alexandra Quick - Malte
2017 Johanna Eklund - Days of Thunder Emma Andersson - Monette

 

 

År Fälttävlan Junior
1976 Roy Nilsson - Ronett  Gunilla Sjögren - Umbra
1977 Stefan Sjögren - Florian  Monica Welin - Lastrada
1978 Christian Persson - Vagond  Gunilla Sjögren - Umbra
1979 Christian Persson - Vagond Nils-Erik Finn - Ciron
1980 ---  Nils-Erik Finn - Ciron
1981 Pehr-Olof Meijling - Legend Margaretha Finn - Cypress
1982 Peter Servin - Avanti  Margaretha Finn - Cypress
1983 Kurt Nilsson - Lukas Christina Johnsson - Zeb
1984 Kurt Nilsson - Lukas Christina Johnsson - Zeb
1985 Annika Nilsson - Prinzess Annika Nilsson - Prinzess
1986 Annika Nilsson - Luca Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1987 Magnus Magnusson - Canalj Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1988 Annika Nilsson - Nicky Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1989 Helene Persson - Jorillo Madeleine Finn - Anemone Nemorosa
1990 Helene Persson - Jorillo Helén Swärdh - Carrero
1991 Gith Bengtsson - Dansör Cecilia Löfgren - Riffer xx
1992 Annika Nilsson - Dowgli Charlotte Kjellander - Stratego
1993 Annika Nilsson - Dowgli Daniel Forsback - Tiger
1994 Stina Broberg - Loka Helén Johansson - Marlow
1995 --- Peter Ronner - October
1996 --- Anna Dicksson - Allright
1997 ---   Linda Ronner - Olsson
1998 ---   Linda Ronner - Olsson
1999 ---   Anna Malm - Smedshults Sara
2000 ---  Linda Ronner - Olsson
2001 ---  Elin Johnsson - Balett
2002 ---  Elin Johnsson - Balett
2003 ---  Rebecca Servin - Bayonette
2004 Lisa Schyttberg - Gipsy Ida Olsson - Lavendel
2005 Martina Andersson - Sunday Snaps  Martina Andersson - Sunday Snaps
2006 Martina Andersson - Sunday Snaps  Martina Andersson - Summer Snaps
2007 Martina Andersson - Sunday Snaps  Malin Bowallius - Elwin
2008 Martina Andersson - Sunday Snaps Emma Tillgren - Lotus M
2009 Martina Andersson - Sunday Snaps Anna Hillbur - Don Diego
2010 Martina Andersson - Sunday Snaps Rebecca Johansson - Carmen V
2011 Martina Andersson - Sunday Snaps Line Andresen - Lord Limbus
2012 Martina Andersson - Sunday Snaps Felicia Cronholm - Rusita
2013 Martina Andersson - Dupicor Johanna Nyman - Hibisqous
2014 Martina Andersson - Special Snaps Delas ej ut
2015 Martina Andersson - Dupicor Emma Andersson - Monette
2016 Martina Andersson - Dupicor Emma Andersson - Monette
2017 Martina Andersson - Dupicor Emma Andersson - Monette

 

PONNY
År Regional (fd. c-tävl & uppåt) Lokal (före detta d-tävl)
1985 Petra Hansen Instiftades 1993
1986 Helen Persson  
1987

1:a Helen Persson

2:a Caroline Kristensson

3:a Marika Zirkelbach

 
1988 Helen Persson  
1990 Katja Söderberg  
1991 Katja Söderberg  
1992 Katja Söderberg  
1993  

1:a Elin Nilsson - Hollandia Tommy

2:a Lina Sjögren - Smedhults Indra

3:a Johanna Eklund - Patrik VI

Anne Månsson - Glisett  
1994  

1:a Johanna Eklund - Patrik VI

2:a Lina Sjögren - Smedhults Indra

3:a Lina Sjögren - Jappeloup

Elin Sjögren - Lyckås Fia  
1995  

1:a Johanna Eklund - Patrik VI

2:a Lina Sjögren - Jappeloup

3:a Anne Månsson - Jubilare 

Elin Sjögren - Lyckås Fia  
1996   

1:a Johanna Eklund - Patrik VI

2:a Elin Sjögren - Smedhults Indra

3:a Rebecca Servin - Belinda

3:a Isa Selin Romberg - Nanou

1:a Anne Månsson - Glisett

2:a Elin Johnsson - Edelina

3:a Anna Malm - Smedhults Sara 

1997  

1:a Jonna Friberg - Oj Oj

2:a Elin Johnsson - Edelina

3:a Elin Sjögren - Smedhults Indra

1:a Rebecca Servin - Katitzie III

2:a Kristina Salomonsson - Maybe Forever

3:a Emma Graneskog - Ekens Electhron

1998  

1:a Jonna Friberg - Oj Oj

2:a Kristina Salomonsson - Maybe Forever

3:a Rebecca Servin - Sunshine Girl 

1:a Emma Graneskog - Backtrav

2:a Maria Åkerqvist - Radestown Sunshine

3:a Linda Fredriksson - Flying Jet

1999  

1:a Rebecca Servin - Sunshine Girl

2:a Helena Fredriksson - Åstratorps Minette

3:a Emma Graneskog - Backtrav

1:a Elin Johnsson - Ofelia

2:a Madeleine Nilsson - Boy

3:a Petra Landin - Sorizney

2000  

1:a Helena Fredriksson - Å. Minette

2:a Lisa Schyttberg - Girlfriend

3:a Maria Fredriksson - Jenna

1:a Karin Svensson - Q. Ascot King

2:a Sofie Livgård Gyllix - Finty

3:a Emmie Schyttberg - Ballad Princess

2001  

1:a Emma Graneskog - Backtrav

2:a Lisa Schyttberg - Girlfriend

3:a Martina Andersson - Jamaica Girl

1:a Alexandra Quick - Saga

2:a Catrin Carlsson - Millan II

3:a Lisa Furuvik - Tesito

2002 1:a Alexandra Quick 1:a Alexandra Quick
2003 1:a Alexandra Quick 1:a Ida Svensson
2004 1:a Alexandra Quick 1:a Linda Tillgren
2005 1:a Alexandra Quick 1:a Rebecca Johansson
2006 1:a Alexandra Quick 1:a Rebecca Johansson
2007 1:a Alexandra Quick 1:a Daniella Jacobsson - Zeenaz Zeebrah
2008

1:a Alexandra Quick - Anjershof Riccardo

2:a Alexandra Quick - Patriot

3:a Caroline Jägenstedt - Lady Surprice

1:a Johanna Nyman - Margal

2:a Amanda Åkesson - Flamman

3:a Ebba Collin - Busen Boy

2009  

1:a Erica Forsén - Southern Magics Maggie

2:a Amanda Åkesson - Flamman

3:a Daniella Jacobsson - Zeenaz Zeebrah

1:a Lovisa Göransson - Stormdancer

2:a Linnéa Karlsson - Bobby

3:a Filippa Andersson - Nora

2010  

1:a Erica Forsén - Southern Magics Maggie

2:a Ronja Stenhöös - Gullabos Santory

3:a Filippa Andersson - Midnight D - S

1:a Johanna Blomqvist - Sjödalens Magnolia

2:a Felicia Cronholm - White Beautyful Star

3:a Linnéa Karlsson - Bobby

2011

1:a Amanda Åkesson - Flamman

1:a Johanna Blomqvist - Sjödalens Magnolia
2:a Joar Nilsson - Mr Dell
3:a Paula Bon Persson - Baekkeskovens Helicon

2012 1:a Joar Nilsson - Mr Dell

1:a Paula Bon Persson - Baekkeskovens Helicon

2:a Johanna Blomqvist - Sjödalens Magnolia

2013 Delades ej ut

1:a Emma Andersson - Jeff

2:a Sarah Götz - Sturevallens Lukas

3:a Ellinor Krause - Micka

2014 1:a Emma Andersson - Jeff 1:a Sarah Götz - Sturevallens Lukas
2:a Elin Larsson - Jeff
3:a Ellinor Krause - Micka
2015 1:a Ellinor Krause - Micka

1:a Hanna Wilsterman Welander - Salomon
2:a Elin Johnsson - Mille
3:a Elin Larsson - Donna

2016

1:a Hanna Wilsterman Welander - Sam

2:a Ellinor Krause - Micka 

3:a Elin Johnsson -Mille samt Elin Larsson - Bella Donna

1:a Sarah Götz - Montana
2017 1:a Ellinor Krause - Micka

1:a Nathalie Johansson – Edenside Ceilidh
2:a Hanna Wilstermann Welander – Dimmans Decideria
3:a Olivia Johansson – Söndermarkens Lonni

Uppdaterad: 05 MAR 2018 20:14 Skribent: Emma

Postadress:
Hässleholms Hästsportförening - Ridsport
C/O Marie Johnsson, Norra Sandby 4411
28191 Hässleholm

Besöksadress:
Ridhusvägen 12
28135 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 0736-87 79 54
E-post: This is a mailto link

Se all info