Hoppa till sidans innehåll

Programridning


Startlista (uppdaterad 9/3)

13.30 Embla Eklöf - Bokhaga Lloyd LC:2

13.40 Julia Jingfors - Ängsgårdens Fart LC:2

Längning till 60-meters bana

13.50 Ebba Nordqvist - Rufus LB:2

14.00 Martina Åkesson - Rozella LB:2

14.10 Elin Bylund - Cash LB:2

14.20 Jonna Sjölin-Stone, Derryk LB:2

14.30 Agneta Nilsson - Sabine LB:2

14.40 Linnea Kocheise - Tinia Cordial LB:2

Paus 10 min

15.00 Moa Uhlin - Wivie LA:3

15.10 Carolina Nedhagen Sander - Tösen LA:3

15.20 Felicia Danielsson - Felixia LA:3

15.30 Louise Lilja - Rattana IM LA:4

15.40 Jenny Nilsson - Florina Kampholma LA:4

15.50 Susanna Isberg - Älva Msv B:2

16.00 Felicia Olofsson - Bellman FEI:s Ind.mästerskapspr för juniorer

16.10 Carina Brink - Sinzano Msv A:1

 

Då det är många anmälda har vi valt att korta ner tiden till 10 min mellan varje start, så alla får möjlighet att deltaga.

Första halvan av startfältet hjälper till att bygga fram kl. 13.00 och sista halvan hjälper till att bygga undan. För de som inte hjälper till gäller dubbel avgift. Hjälps vi alla åt, så brukar det gå väldigt snabbt!

Starttiderna är ungefärliga och kan komma att ändras. Avanmälan görs via sms till: 0709-58 28 28

Välkomna!

_________________________________________________________

Dressyrsektionen kommer att anordna programträning vid ett tillfälle framöver. Vi har samma upplägg som tidigare, dvs. ni rider ett program och får därefter kommentarer och tips från domaren samt ett protokoll med poäng etc.

 

Avsatt tid till varje ekipage är 15 min. Ni får även rida inne på banan när föregående ekipage går igenom sin ritt, så cirka 20-25 min är du inne på banan totalt.

 

Öppen för alla våra medlemmar, både ponnyer & hästar är välkomna. I mån av plats även öppen för ekipage från andra föreningar. Antalet starter kan komma att begränsas vid många starter!

 

Datum:    lördagen den 11 mars

Tid:          banbyggnad 13.00, första start 13.30

 

Klasser:    LC:2, LB:2, LA:4, Msv C:1, Msv B:2, Msv A:1, Int I.
Har Ni önskemål om andra klasser går det bra att kontakta oss, så ser vi om det går att lösa.

Domare:   Ulla-Britta Meijling

 

Kostnad:   100 kr/start för medlemmar, 150 kr/start för icke medlemmar

Anmälan:  This is a mailto link

Ange ryttare, häst, klass, telefonnummer och om du har ponny eller häst.

Sista anmälningsdag är 5 dgr innan programridningen

 

Startlistor med tider kommer på hemsidan ett par dagar innan programridningen.

  

Välkomna! 

Uppdaterad: 2017-03-09 21:21
Skribent: Emma

Postadress:
Hässleholms Hästsportförening - Ridsport
C/O Marie Johnsson, Dykens väg 5
28139 Hässleholm

Besöksadress:
Ridhusvägen 12
28135 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 0721-72 33 30
E-post: This is a mailto link

Se all info