Hoppa till sidans innehåll

Programridning


Vi har fått många anmälningar även till denna programridning och har ekipage som står som reserver. Om ni behöver lämna återbud, så gör det snarast möjligt via sms, 0723-58 27 90.

Betalning ska ske till föreningens swish (150 kr/start för medlemmar och 200 kr/start för icke medlemmar). Ange ditt namn och programridning. Swishnummer: 123 085 64 68
Anmälan ska vara betald senast dagen innan (lördag) kl. 18.00, då vi inte har möjlighet att kontrollera detta på själva programridningen.

Starttiderna är endast preliminära och kan komma att ändras. Ta en titt på lördagkväll!

Framridning sker utomhus eller i lilla ridhuset. Programridningen genomförs i stora ridhuset där vi precis fått in vårt nya fiberunderlag.

Preliminär startlista (uppdaterad 5/8)

Domare: Lovisa Hilding Palm

LC:1
10.00 Irma Möllebro - Vuru Zela of Islandeady (ej medlem)
10.10 Alice Hansson - Rupert (ej medlem)

LC:2
10.20 Pernilla Franklin - Flipijs (ej medlem)
10.30 Helen Nilsson - Gingerale

LB:1
10.40 Nelly Petranek - Attyrory Casanova
10.50 Celie Roslund - Glendun Mary
11.00 Maja Elofsson - Pokal (ej medlem)
11.10 Therés Winsgård - Medusa (ej medlem)
11.20 Isabella Davidsson - Ugly Betty (ej medlem)
11.30 Louise Rosengren - Anke fan Lyts Tellens
11.40 Peter Brenk - Chanel

LA:1
11.50 Sara Widén - Od (ej medlem)

Fälttävlansprogram P60, P70, P80-13 2020 (2019)
12.00 Melker Brommesson - Tiny (ej medlem)

Längning av bana till 60 m inkl paus på 15 min
FEI Lagtävlan Ponny
12.25 Embla Eklöf - Fix Fallera

LB:2
12.35 Sara Widén - Od (ej medlem)
12.45 Eva Håkansson - Florenzia (ej medlem)

LA:3
12.55 Kerstin Grip Ström - Enzo
13.05 Elin Ericsson - Fabulous
13.15 Victoria Siloo - Cool Coffee (ej medlem)
13.25 Julia Danielsson - Mio d'Felixia (ej medlem)

Grand Prix
13.35 Helen Persson - Licorie (ej medlem)

Paus 10 min


Medelsvår C:1
13.55 Agneta Nilsson - Sabine
14.05 Lovisa Karlsson - Perfect Stranger
14.15 Victoria Siloo - Cool Coffee (ej medlem)

Medelsvår B:2
14.25 Susanna Isberg - Lugareño Ar
14.35 Maud Delling - Törnrosa (ej medlem)

Medelsvår B:5
14.45 Elin Bylund - Cinzano

Medelsvår A:1
14.55 Moa Uhlin - Roswell
15.05 Karin Wistman - Bayong (ej medlem)

Intermédiaire A
15.15 Helen Persson - Peijling (ej medlem)

 

__________________________________________________________________________

 

Dressyrsektionen kommer att anordna programträning vid ett tillfälle framöver. Vi har ungefär samma upplägg som tidigare, dvs. ni rider ett program och får därefter någon kort kommentar från domaren samt ett protokoll med poäng etc.

Avsatt tid till varje ekipage är 10 min denna gång. Du är välkommen in när föregående ryttare avslutar sin ritt.

 

Denna programridning är öppen både för medlemmar och icke medlemmar, såväl ponny som häst.

 

Datum:    söndagen den 9 augusti

Tid:          första start cirka 10:00

 

Klasser:    LC:2, LB:1, LA:1, LB:2, LA:3, Msv C:1, Msv B:2, Msv A:1.
Har Ni önskemål om andra klasser går det bra att kontakta oss, så ser vi om det går att lösa. Sms:a Emma på 0723-58 27 90.

Domare:   Lovisa Hilding-Palm

 

Kostnad:   150 kr/start för medlemmar, 200 kr/start för icke medlemmar. Betalning sker via Swish.

Anmälan:  via TDB - https://tdb.ridsport.se/meetings/57725/

 

Sista anmälningsdag är torsdagen den 6 augusti. Startlistor kommer den 7 eller 8 augusti.

 

Vi kommer vid detta tillfället ha nytt underlag i stora ridhuset, i form av fibersand från Expåra. Kom och testa!

  

Välkomna! 

 

Uppdaterad: 14 MAR 2019 11:30 Skribent: Emma

Postadress:
Hässleholms Hästsportförening - Ridsport
C/O Johanna Eklund, Bagarevägen 9
28262 Bjärnum

Besöksadress:
Ridhusvägen 12
28135 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 0736877954
E-post: This is a mailto link

Se all info