Gå till innehåll

Hässleholms Hästsportförening

Hässleholms Hästsportförening

Vinnare genom åren

Här hittar ni vinnarna av föreningens vandringspriser från 1976 och framåt.

När Hässleholms Hästsportförening bildades följde de gamla vandringspriserna med från Hässleholms Ryttarförening och Hässleholms Ponnyförening. Därav har vi en lång historik, fastän vår nuvarande förening inte är så gammal.

HÄST

År

Dressyr

Hoppning

1976

Sven Toft - Pastell

Stefan Sjögren - Don Caesar

1977

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Don Caesar

1978

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Don Caesar

1979

Jan Brink -Patrik

Stefan Sjögren - Don Caesar

1980

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Don Caesar

1981

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Zadar

1982

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Don Caesar

1983

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Don Caesar

1984

Gunilla Sjögren - Umbra

Stefan Sjögren - Paula

1985

Ulla-Britta Meijling - Gepard

Stefan Sjögren - Paula

1986

Gunilla Sjögren - Umbra

Nils-Eric Finn - Niger

1987

Ulrika Solander - Mentor

Nils-Eric Finn - Niger

1988

Carina Brink - Martell

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1989

Carina Brink - Monet

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1990

Carina Brink - Martell

Susanne Lang - Flex

1991

Helen Svärdh - Carreo

Gith Bengtsson - Dansör

1992

Charlotte Kjellander - Stratego

Helen Svärdh - Carreo

Helen Persson - Spring Shine

1993

Annica Anzelius - Tinor

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1994

Elisabeth Östberg - Dolon

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1995

Helen Johansson - Marlow

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1996

Elisabeth Östberg - Dolon

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1997

Pehr-Olof Meijling - Charlie´B

Madeleine Finn - Fuxia

1998

Pehr-Olof Meijling - Missile Magic xx

Madeleine Finn - Fuxia

1999

Carina Brink - Florentina

Jenny Ernstsson - Cartier

2000

Carina Brink - Florentina

Jenny Ernstsson - Cartier

2001

Carina Brink - Chang

Anna Dicksson - Allright

2002

Carina Brink - Chang

Christel Persson - Mira

2003

Gerth Bergström - Dayan

Christel Persson - Mira

2004

Carina Brink - Nemea

Elin Johnsson - Balett

2005

Elisabeth Östberg - Ballerina

Christel Persson - Mira

2006

Carina Brink - Nemea

Rebecca Servin - Bocelli

2007

Helen Persson - Lex Normandie

Susanne Lang - Le Bon

2008

Elisabeth Östberg - Diana

Martina Andersson - Sunday Snaps

2009

Annika Forsén - Amira

Alexandra Quick - Ronaldo Allegro

2010

Malin Bowallius - Daysi

Alexandra Quick - Linus

2011

Emma Graneskog - Dream of Liberty

Alexandra Quick - Ronaldo Allegro

2012

Martina Åkesson - Samantha

Ronja Stenhöös - Toxic

2013

Emma Graneskog - Wolke

Alexandra Quick - Ronaldo Allegro

2014

Martina Åkesson - Rodonit

Alexandra Quick - Linus

2015

Martina Andersson - Rodonit

Alexandra Quick - Linus

2016

Yvonne Österholm - Quarton

Alexandra Quick - Malte

2017

Johanna Eklund - Days of Thunder

Emma Andersson - Monette

2018

Johanna Eklund - Days of Thunder

Emma Andersson - Monette

2019

Moa Uhlin - Roswell

Martina Andersson - Guus

2020

Moa Uhlin - Roswell

Martina Andersson - Guus


År

Fälttävlan

Junior

1976

Roy Nilsson - Ronett

Gunilla Sjögren - Umbra

1977

Stefan Sjögren - Florian

Monica Welin - Lastrada

1978

Christian Persson - Vagond

Gunilla Sjögren - Umbra

1979

Christian Persson - Vagond

Nils-Erik Finn - Ciron

1980

---

Nils-Erik Finn - Ciron

1981

Pehr-Olof Meijling - Legend

Margaretha Finn - Cypress

1982

Peter Servin - Avanti

Margaretha Finn - Cypress

1983

Kurt Nilsson - Lukas

Christina Johnsson - Zeb

1984

Kurt Nilsson - Lukas

Christina Johnsson - Zeb

1985

Annika Nilsson - Prinzess

Annika Nilsson - Prinzess

1986

Annika Nilsson - Luca

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1987

Magnus Magnusson - Canalj

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1988

Annika Nilsson - Nicky

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1989

Helene Persson - Jorillo

Madeleine Finn - Anemone Nemorosa

1990

Helene Persson - Jorillo

Helén Swärdh - Carrero

1991

Gith Bengtsson - Dansör

Cecilia Löfgren - Riffer xx

1992

Annika Nilsson - Dowgli

Charlotte Kjellander - Stratego

1993

Annika Nilsson - Dowgli

Daniel Forsback - Tiger

1994

Stina Broberg - Loka

Helén Johansson - Marlow

1995

---

Peter Ronner - October

1996

---

Anna Dicksson - Allright

1997

---

Linda Ronner - Olsson

1998

---

Linda Ronner - Olsson

1999

---

Anna Malm - Smedshults Sara

2000

---

Linda Ronner - Olsson

2001

---

Elin Johnsson - Balett

2002

---

Elin Johnsson - Balett

2003

---

Rebecca Servin - Bayonette

2004

Lisa Schyttberg - Gipsy

Ida Olsson - Lavendel

2005

Martina Andersson - Sunday Snaps

Martina Andersson - Sunday Snaps

2006

Martina Andersson - Sunday Snaps

Martina Andersson - Summer Snaps

2007

Martina Andersson - Sunday Snaps

Malin Bowallius - Elwin

2008

Martina Andersson - Sunday Snaps

Emma Tillgren - Lotus M

2009

Martina Andersson - Sunday Snaps

Anna Hillbur - Don Diego

2010

Martina Andersson - Sunday Snaps

Rebecca Johansson - Carmen V

2011

Martina Andersson - Sunday Snaps

Line Andresen - Lord Limbus

2012

Martina Andersson - Sunday Snaps

Felicia Cronholm - Rusita

2013

Martina Andersson - Dupicor

Johanna Nyman - Hibisqous

2014

Martina Andersson - Special Snaps

Delas ej ut

2015

Martina Andersson - Dupicor

Emma Andersson - Monette

2016

Martina Andersson - Dupicor

Emma Andersson - Monette

2017

Martina Andersson - Dupicor

Emma Andersson - Monette

2018

Martina Andersson - Dupicor

Ebba Nordkvist - Emil

2019

Filippa Andersson - Special Snaps

Moa Uhlin - Roswell

2020

Martina Andersson - Dupicor

Moa Uhlin - Roswell


PONNY

År

Regional (fd. c-tävl & uppåt)

Lokal (före detta d-tävl)

1985

Petra Hansen

Instiftades 1993

1986

Helen Persson


1987

1:a Helen Persson

2:a Caroline Kristensson

3:a Marika Zirkelbach


1988

Helen Persson


1990

Katja Söderberg


1991

Katja Söderberg


1992

Katja Söderberg


1993

1:a Elin Nilsson - Hollandia Tommy

2:a Lina Sjögren - Smedhults Indra

3:a Johanna Eklund - Patrik VI

Anne Månsson - Glisett

1994

1:a Johanna Eklund - Patrik VI

2:a Lina Sjögren - Smedhults Indra

3:a Lina Sjögren - Jappeloup

Elin Sjögren - Lyckås Fia

1995

1:a Johanna Eklund - Patrik VI

2:a Lina Sjögren - Jappeloup

3:a Anne Månsson - Jubilare

Elin Sjögren - Lyckås Fia

1996

1:a Johanna Eklund - Patrik VI

2:a Elin Sjögren - Smedhults Indra

3:a Rebecca Servin - Belinda

3:a Isa Selin Romberg - Nanou

1:a Anne Månsson - Glisett

2:a Elin Johnsson - Edelina

3:a Anna Malm - Smedhults Sara

1997

1:a Jonna Friberg - Oj Oj

2:a Elin Johnsson - Edelina

3:a Elin Sjögren - Smedhults Indra

1:a Rebecca Servin - Katitzie III

2:a Kristina Salomonsson - Maybe Forever

3:a Emma Graneskog - Ekens Electhron

1998

1:a Jonna Friberg - Oj Oj

2:a Kristina Salomonsson - Maybe Forever

3:a Rebecca Servin - Sunshine Girl

1:a Emma Graneskog - Backtrav

2:a Maria Åkerqvist - Radestown Sunshine

3:a Linda Fredriksson - Flying Jet

1999

1:a Rebecca Servin - Sunshine Girl

2:a Helena Fredriksson - Åstratorps Minette

3:a Emma Graneskog - Backtrav

1:a Elin Johnsson - Ofelia

2:a Madeleine Nilsson - Boy

3:a Petra Landin - Sorizney

2000

1:a Helena Fredriksson - Å. Minette

2:a Lisa Schyttberg - Girlfriend

3:a Maria Fredriksson - Jenna

1:a Karin Svensson - Q. Ascot King

2:a Sofie Livgård Gyllix - Finty

3:a Emmie Schyttberg - Ballad Princess

2001

1:a Emma Graneskog - Backtrav

2:a Lisa Schyttberg - Girlfriend

3:a Martina Andersson - Jamaica Girl

1:a Alexandra Quick - Saga

2:a Catrin Carlsson - Millan II

3:a Lisa Furuvik - Tesito

2002

1:a Alexandra Quick

1:a Alexandra Quick

2003

1:a Alexandra Quick

1:a Ida Svensson

2004

1:a Alexandra Quick

1:a Linda Tillgren

2005

1:a Alexandra Quick

1:a Rebecca Johansson

2006

1:a Alexandra Quick

1:a Rebecca Johansson

2007

1:a Alexandra Quick

1:a Daniella Jacobsson - Zeenaz Zeebrah

2008

1:a Alexandra Quick - Anjershof Riccardo

2:a Alexandra Quick - Patriot

3:a Caroline Jägenstedt - Lady Surprice

1:a Johanna Nyman - Margal

2:a Amanda Åkesson - Flamman

3:a Ebba Collin - Busen Boy

2009

1:a Erica Forsén - Southern Magics Maggie

2:a Amanda Åkesson - Flamman

3:a Daniella Jacobsson - Zeenaz Zeebrah

1:a Lovisa Göransson - Stormdancer

2:a Linnéa Karlsson - Bobby

3:a Filippa Andersson - Nora

2010

1:a Erica Forsén - Southern Magics Maggie

2:a Ronja Stenhöös - Gullabos Santory

3:a Filippa Andersson - Midnight D - S

1:a Johanna Blomqvist - Sjödalens Magnolia

2:a Felicia Cronholm - White Beautyful Star

3:a Linnéa Karlsson - Bobby

2011

1:a Amanda Åkesson - Flamman

1:a Johanna Blomqvist - Sjödalens Magnolia
2:a Joar Nilsson - Mr Dell
3:a Paula Bon Persson - Baekkeskovens Helicon

2012

1:a Joar Nilsson - Mr Dell

1:a Paula Bon Persson - Baekkeskovens Helicon

2:a Johanna Blomqvist - Sjödalens Magnolia

2013

Delades ej ut

1:a Emma Andersson - Jeff

2:a Sarah Götz - Sturevallens Lukas

3:a Ellinor Krause - Micka

2014

1:a Emma Andersson - Jeff

1:a Sarah Götz - Sturevallens Lukas


2:a Elin Larsson - Jeff


3:a Ellinor Krause - Micka

2015

1:a Ellinor Krause - Micka

1:a Hanna Wilsterman Welander - Salomon
2:a Elin Johnsson - Mille
3:a Elin Larsson - Donna

2016

1:a Hanna Wilsterman Welander - Sam

2:a Ellinor Krause - Micka

3:a Elin Johnsson -Mille samt Elin Larsson - Bella Donna

1:a Sarah Götz - Montana

2017

1:a Ellinor Krause - Micka

1:a Nathalie Johansson – Edenside Ceilidh
2:a Hanna Wilstermann Welander – Dimmans Decideria
3:a Olivia Johansson – Söndermarkens Lonni

2018

Delades inte ut

1:a Embla Eklöf – Fix Fallera

2:a Hanna Wilsterman Welander – Dimmans Decideria

3:a Ofelia Söderberg - Bianca

2019

1:a Ellinor Krause - Micka

2:a Embla Eklöf - Fix Fallera

3:a Ofelia Söderberg - Bianca

1:a Natalie Johansson - Jipe Tsara

2:a Ofelia Söderberg - La Toya

3:a Freja Eklöf - Cornetto

2020

1:a Ofelia Söderberg - Bianca

2:a Freja Eklöf - Cornetto

3:a Ofelia Söderberg - Flora

1:a Emba Eklöf - Fix Fallera

2:a Anna Melin - Baiko

3:a Natalie Johansson - Jipe Tsara

Sponsorer